kppsp21@straz.lodz.pl | Tel. 0-43 823 41 81   
            Strona Główna               Porady               Historia                Galeria                 Przetargi             Współpraca            Kontakt

 »  Menu Główne
+ Kierownictwo
+ Wydziały
+ JRG
   > Zmiana I
   > Zmiana II
   > Zmiana III
+ Ogłoszenia
+ Wyposażenie
+ Statystyki
+ OSP
+ Sport
+ Wydarzenia
+ Z życia JRG
+ Linki
  
  

 »  Serdecznie witamy na stronie Komendy Powiatowej PSP w Zduńskiej Woli

ZDARZENIA 2010


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


"Pożar drewnianego budynku mieszkalnego"

  Pożar drewnianego domu mieszkalnego miał miejsce w dniu 29.11.2010r. około godz. 1607 w miejscowości Szadek. Do zdarzenia zadysponowano następujące siły i środki: GCBA 4/27 i SLDŁ z JRG KP PSP w Zduńskiej Woli, GCBA 5/24, GCBA 6/32, GCBA 6/32 z OSP w KSRG Szadek, GBA 2,5/16 z OSP w KSRG Choszczewo oraz GBM 2,5/8 z OSP w KSRG Wilamów. Po dojeźdżie na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania Kierujący Działaniem Ratowniczym przekazał do Powiatowego Stanowiska Kierowania informację, że cały budynek objęty jest pożarem. Działania straży polegały na: podaniu czterech prądów gaśniczych wody w natarciu na palący się budynek. Ze wzgledu na silne zadymienie panujące w budynku przeszukano pomieszczenia domu z wykorzystaniem kamery termowizyjnej. Wyniesienio na zewnątrz butle z gazem, oświetlono teren działań i przeprowadzono prace rozbiórkowe domu w celu dogaszenia pogorzeliska. W wyniku pożaru jedna osoba nie żyje.


kliknij aby powiększyć
 
 
kliknij aby powiększyć
 
 
kliknij aby powiększyć
 
 
kliknij aby powiększyć
 
 
POWRÓT DO GÓRY OKNA


"Łabędź na dachu budynku mieszkalnego"

  Do tego nietypowego zdarzenia doszło w dniu 26.10.2010r. około godz. 1112 w miejscowości Michałów gm. Zduńska Wola. Prawdopodobnie podczas lotu łabędź zrobił sobie przystanek na dachu jednego z budynków mieszkalnych w Michałowie. Ptak nie mógł samodzielnie wydostać się ze stropodachu ze względu na jego konstrukcję. Strażacy przy współpracy z weterynarzem przetransportowali łabędzia do pobliskiego stawu.Ptak cały i zdrowy został odwieziony i wypuszczony na jeden z pobliskich stawów. 
 
kliknij aby powiększyć
 
 
kliknij aby powiększyć
 
 
 
POWRÓT DO GÓRY OKNA


"Pożar budynku mieszkalnego"

  Pożar drewnianego, parterowego domu mieszkalnego miał miejsce w dniu 20.10.2010r. około godz. 1925 w miejscowości Przatów Górny gm. Szadek. Do zdarzenia zadysponowano następujące siły i środki: GCBA 4/27, GCBA 8/40, SLDŁ z JRG KP PSP w Zduńskiej Woli, GCBA 5/24, GCBA 6/32, GCBA 6/32 z OSP w KSRG Szadek, GBA 2,5/16 z OSP w KSRG Janiszewice, GBAM 2,5/16 z OSP Przatów. Po dojeźdżie na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania Kierujący Działaniem Ratowniczym przekazał do Powiatowego Stanowiska Kierowania informację, że cały budynek objęty jest pożarem. Działania straży polegały na: podaniu czterech prądów gaśniczych wody w natarciu na palący się budynek, przeszukaniu pomieszczeń domu, wyniesieniu na zewnątrz butli z gazem, dowożeniu wody na miejsce pożaru, oświetleniu terenu działań, przeprowadzeniu prac rozbiórkowych całości domu oraz dogaszeniu pogorzeliska. Prawdopodobną przyczyną wybuchu pożaru był uszkodzony przewód kominowy.


kliknij aby powiększyć
 
 
kliknij aby powiększyć
 
 
kliknij aby powiększyć
 
 
kliknij aby powiększyć
 
 
POWRÓT DO GÓRY OKNA


"Wypadek na przejściu dla pieszych"

  W dniu 19.08.2010r. około godz. 2206 w Zduńskiej Woli przy skrzyżowaniu ul. Łódzkiej i ul. Długiej, kierująca samochodem osobowym m-ki Mazda chcąc uniknąć potrącenia przechodzącej przez przejście dla pieszych kobiety z psem uderzyła w nadjeżdżający z przeciwka samochód osobowy m-ki Nissan. Do zdarzenia zadysponowano zastęp: GLBA 1/2,5 z JRG KP PSP w Zduńskiej Woli. Strażacy po przybyciu na miejsce zdarzenia udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy (wsparcie psychiczne) potrąconej kobiecie a następnie przekazali przybyłemu na miejsce zdarzenia Zespołowi Ratownictwa Medycznego. Ponadto zabezpieczono miejsce zdarzenia, odłączono akumulatory w uszkodzonych pojazdach i zebrano rozlane na jezdni płyny eksploatacyjne uszkodzonych pojazdów. Osoby kierujące samochodami osobowymi w wyniku wypadku nie odniosły obrażeń.


kliknij aby powiększyć
 
 
kliknij aby powiększyć
 
 
kliknij aby powiększyć
 
 
kliknij aby powiększyć
 
 
POWRÓT DO GÓRY OKNA


"Ewakuacja poszkodowanego mężczyzny"

  W dniu 04.08.2010r. około godz. 1926 do Powiatowego Stanowiska Kierowania KP PSP w Zduńskiej Woli wpłynęła informacja o osobie poszkodowanej po urazie ręki z silnym krwawieniem znajdującej się w mieszkaniu przy ul. Złotej w Zduńskiej Woli. Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastępu GLBA 1/2,5 z JRG KP PSP w Zduńskiej Woli, kierujący działaniem ratowniczym udał się do mieszkania wraz z przybyłym patrolem policji. W mieszkaniu znajdował się mężczyzna siedzący na tapczanie w zakrwawionym ubraniu a na prawej ręce na wysokości łokcia i przedramienia miał widoczne rany cięte. Osobie poszkodowanej założono opatrunek osłaniający bezpośrednio na ranę a następnie założono dodatkowy opatrunek z gazy. Z uwagi na przesiąkanie opatrunku strażacy postanowili założyć opaskę zaciskową na ramieniu z bandaża elastycznego. Ze względu na chwilową niedostępność Zespołu Ratownictwa Medycznego, podjęto decyzję o ewakuacji osoby poszkodowanej do Szpitala w Zduńskiej Woli przy ulicy Królewskiej gdzie przekazano poszkodowanego w stanie stabilnym do izby przyjęć.


POWRÓT DO GÓRY OKNA


"Pożar komórki drewnianej"

  W dniu 14.07.2010r. około godz. 2128 w Zduńskiej Woli przy ul. Szadkowskiej miał miejsce pożar drewnianej komórki krytej papą na działce sąsiadującej z placem składowym materiałów opałowych i budowlanych. Do zdarzenia zadysponowano zastępy GBA 2,5/16 i GCBA 8/40 z JRG KP PSP w Zduńskiej Woli. Działania zastępów straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i podaniu dwóch prądów gaśniczych wody w natarciu na palącą się komórkę. Najbardziej prawdopodobną przyczyną powstania zdarzenia było zaprószenie ognia przez osoby nieznane.


kliknij aby powiększyć
 
 
kliknij aby powiększyć
 
 
kliknij aby powiększyć
 
 
kliknij aby powiększyć
 
 
POWRÓT DO GÓRY OKNA


"Powódź 2010 na terenie kraju"

  Zastępy z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zduńskiej Woli brały udział w działaniach ratowniczych nie tylko na terenie powiatu zduńskowolskiego. Już 17.05.2010 r. Mikrobus VW został zadysponowany do Krakowa gdzie prowadził działania do 21.05.2010r. a następnie został przekierowany do Włocławka gdzie w miejscowości Kowal kontynuował działania ratownicze. Co trzy dni organizaowana była podmiana załogi. W dniu 22.05.2010r. do miejscowości Nobela gm. Warta w sąsiednim powiecie sieradzkim zadysponowano zastęp SLDił z pontonem który użyto do wzmacniania i podwyższania wałów przeciwpowodziowych (w tym okręgu brakowało 10 cm do przelania). Kolejny zastęp GLBA 1/2,5 z pontonem dnia 24.05.2010r. udał się do Gdańska gdzie prowadził działania ratownicze do 01.06.2010r. Najgorzej sytuacja wyglądała w Sandomierzu w który "uderzyła" druga fala powodziowa. Tam 02.06.2010r. zadysponowano zastęp GCBA 4/27 z sześcioosobową obsadą który miał za zadanie pomóc w umacnianiu wałów przeciwpowodziowych oraz ewakuacji ludzi i mienia. Zastęp ten dn. 08.06.2010r. przemieścił się do Bydgoszczy w celu prowadzenia działań przeciwpowodziowych, które zakończył dnia 11.06.2010r. Podsumowując w tych trudnych działaniach poza terenem powiatu zduńskowolskiego udział brało 38 strażaków Państowej Straży Pożarnej, 4 samochody i ponton.


kliknij aby powiększyć
 
 
kliknij aby powiększyć
 
 
kliknij aby powiększyć
 
 
kliknij aby powiększyć
 
 
kliknij aby powiększyć
 
 
kliknij aby powiększyć
 
 
kliknij aby powiększyć
 
 
kliknij aby powiększyć
 
 
POWRÓT DO GÓRY OKNA


"Powódź 2010 na terenie powiatu zduńskowolskiego"

  Na terenie powiatu zduńskowolskiego do terenów zalewowych należą grunty z gminy Zapolice położone w międzyrzeczu Warty i Widawki tj. wieś Jeziorko, Pstrokonie i Zamoście. To tam w maju br. w wyniku gwałtownych opadów deszczu i nadejściu fali powodziowej, wody w rzekach osiągnęły stany alarmowe co doprowadziło do lokalnego podtopienia gruntów i gospodarstw rolnych. Wysoki stan wód w rzekach stworzył zagrożenie zalania drogi prowadzącej do miejscowości Jeziorko. W celu zabezpieczenia drogi działania straży pożarnych polegały na ułożeniu worków z piaskiem wzdłuż drogi dojazdowej i monitorowaniu stanu wody w zagrożonym rejonie. Po zabezpieczeniu zagrożonego obszaru jednostki straży biorące udział w zabezpieczaniu drogi zostały przekierowane do pobliskiej wsi Pstrokonie w celu zabezpieczenia gospodarstw rolnych położonych w bezpośredniej bliskości wałów przeciwpowodziowych. Celem takiego działania było zabezpieczenie przed zalaniem gospodarstw rolnych oraz domów letniskowych na terenie miejscowości Pstrokonie. Działania straży polegały na ułożeniu wzdłuż wałów wzmacniającej warstwy worków piasku na długości około 300 metrów. Przez całą noc (z dnia 21 na 22 maja 2010 r.) był monitorowany stan wałów przeciwpowodziowych rzeki Warty i Widawki przez strażaków z JRG KP PSP w Zduńskiej Woli, strażaków OSP przy współpracy funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Zduńskiej Woli. Po przeanalizowaniu sytuacji panującej na terenach zalanych oraz na podstawie prognoz hydrologicznych informujących o obniżeniu poziomu wód w rzece Warta podjęto próbę wypompowania wody z podtopionych miejsc w m. Pstrokonie i Zamoście za wały przeciwpowodziowe. Na miejscu zdarzenia oprócz wszystkich motopomp i pomp pływających będacych na wyposażeniu zarówno PSP jak i OSP dodatkowo uruchomiono pompę wysokiej wydajności 8000 l/min stanowiącej własność MPWiK w Zduńskiej Woli zadysponowaną na polecenie sztabu Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego, które monitorowało i koordynowało działania ratownicze na czele ze starostą zduńskowolskim Wojciechem Rychlikiem i Komendantem Powiatowym PSP mł. bryg. Wiesławem Kopytkiem. Działania polegające na przepompowywaniu wody za wały trwały całą noc (22/23.05.2010r). W dniu 23.05.2010 r. kontynuowano działania z poprzedniego dnia i realizowano decyzje o konieczności zabezpieczenia zagrożonego zalaniem terenu i wypompowaniu z niego wody. O wielkości zdarzenia stanowi fakt, że w długotrwałych działaniach ratowniczych tylko na terenie gminy Zapolice, brało udział około 770 strażaków a samochody ratowniczo-gaśnicze wyjeżdżały 142 razy.


kliknij aby powiększyć
 
 
kliknij aby powiększyć
 
 
kliknij aby powiększyć
 
 
kliknij aby powiększyć
 
 

  Również na terenie samego miasta Zduńska Wola intensywne opady deszczu już 17.05.2010r. spowodowały zalanie wielu posesji. Najgorzej sytuacja wyglądała przy zbiorniku Kępina. Woda z pól przelewała się przez posesje przy ul. Paprockiej w kierunku zbiornika Kępina co spowodowało wystąpienie wody z brzegów i zalanie ul. Podleśnej, Żurawiej i Wspólnej. Tam działania zastępów straży polegały na wypompowaniu wody z zalanych posesji, udrożnieniu rowów melioracyjnych oraz wykonaniu zapory z worków z piaskiem wzdłuż ogrodzeń posesji na łącznym odcinku 60m. Działania straży trwały tam 3 doby. Podobnych zalań mieszkań na terenie miasta było około 100.


kliknij aby powiększyć
 
 
kliknij aby powiększyć
 
 
kliknij aby powiększyć
 
 
kliknij aby powiększyć
 
 

  Ogółem w dniach od 17.05.2010r. do 24.05.2010r. zanotowano 159 zdarzeń związanych z wypompowywaniem wody z zalanych posesji, udrażnianiem przepustów i rowów melioracyjnych oraz zabezpieczaniem przed zalaniem posesji i wzmacnianiem wałów przeciwpowodziowych. W działaniach ratowniczych brały udział siły i środki Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zduńskiej Woli oraz jednostek OSP z terenu powiatu zduńskowolskiego i inne podmioty.


POWRÓT DO GÓRY OKNA


"Pożar budynku inwentarsko-magazynowego"

  W dniu 20.04.2010r. w miejscowości Przatów gm. Szadek miał miejsce pożar budynku inwentarsko-magazynowego. Przybyły na miejsce akcji dowódca z OSP Przatów stwierdził że pożarem objęty był cały budynek inwentarsko-magazynowy (gęsiarnia). Działania straży polegały na: zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu zasilania energii elektrycznej, podaniu 8 prądów wody w natarciu na palący się budynek, przeprowadzeniu częściowych prac rozbiórkowych dachu oraz dogaszeniu pogorzeliska. W działaniach ratowniczo-gaśniczych brały udział trzy zastępy GCBA 4/27, GCBA 18/16 i SLDŁ z JRG KP PSP w Zduńskiej Woli, OSP w KSRG: GCBA 5/24, GCBA 6/32 Szadek, GBM 2,5/8 Wilamów, GBA 2,5/16 Choszczewo , OSP spoza KSRG: GBA 2,5/16 Przatów, GBA 2,5/20 Rzepiszew, GBA 2,5/16 Tarnówka.


kliknij aby powiększyć
 
 
kliknij aby powiększyć
 
 
kliknij aby powiększyć
 
 
kliknij aby powiększyć
 
 
POWRÓT DO GÓRY OKNA


"Wypadek drogowy - Szadkowice"

  W dniu 13.02.2010r. w miejscowości Szadkowice gm. Szadek miał miejsce wypadek drogowy w którym uczestniczyło 6 samochodów osobowych i autobus PKS. Na oblodzonej nawierzchni jeden z kierujących samochodem osobowym stracił kontrolę nad pojazdem i doprowadził do zderzenia z poprzedzającym go samochodem. Na uszkodzone pojazdy najechały kolejne samochody. Ponadto kierujący autobusem nie chcąc doprowadzić do czołowego zderzenia ze stojącymi na jezdni samochodami zjechał na pobocze drogi. W zdarzeniu udział brały dwa zastępy straży z KP PSP w Zduńskiej Woli oraz dwa zastępy straży z OSP w KSRG Szadek.


kliknij aby powiększyć
 
 
kliknij aby powiększyć
 
 
kliknij aby powiększyć
 
 
kliknij aby powiększyć
 
 
POWRÓT DO GÓRY OKNA


"Pożar poddasza budynku mieszkalnego"

  Pożar miał miejsce 15 stycznia 2010 roku około godz. 1326 w miejscowości Prusinowice gm. Szadek. Do zdarzenia zadysponowano następujące zastępy: GCBA 4/27, SH30 i SLDł z KP PSP w Zduńskiej Woli, oraz GCBA 5/24 i GCBA 6/32 z OSP Szadek (KSRG), GBA 2,5/16 z OSP Choszczewo (KSRG) i GLM 8 z OSP Prusinowice. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu dwóch prądów gaśniczych na palące się poddasze, demontażu podłogi w okolicach przewodu kominowego oraz oddymieniu pomieszczeń.


kliknij aby powiększyć
 
 
kliknij aby powiększyć
 
 
kliknij aby powiększyć
 
 
kliknij aby powiększyć
 
 
POWRÓT DO GÓRY OKNA


"Pożar samochodu ciężarowego"

  Pożar miał miejsce 4 stycznia 2010 roku około godz. 1152 w miejscowości Piaski gm. Zduńska Wola. Do zdarzenia zadysponowano następujące zastępy: GCBA 4/27 i SLDŁ z KP PSP w Zduńskiej Woli, oraz GBM 2,5/8 z OSP Zapolice (KSRG). Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i podaniu jednego prądu piany ciężkiej na palącą się kabinę samochodu i komorę silnika.


kliknij aby powiększyć
 
 
kliknij aby powiększyć
 
 
kliknij aby powiększyć
 
 
kliknij aby powiększyć
 
 
POWRÓT DO GÓRY OKNAZabrania się kopiowania i używania treści, grafiki oraz kodu html bez zgody administratora.